SCT036SL
SCT036SL-03
SCT036SL-04
SCT036SL
SCT036SL-05
SCT036SL
SCT036SL-03
SCT036SL-04
SCT036SL
SCT036SL-05
SCT036SL 600A split core current transformers
Shipping calculated at checkout.
Overview
Introduce:
YHDC’s SCT036 series split core current transformers feature a patented design, are compact and easy to open, and can achieve up to 0.2% accuracy. The clamp-on current transformers offer a variety of output options, such as RJ11, RJ45, and 3.5mm audio plugs. The advantage of a clamp-on current transformer is that it can be easily moved into place without disturbing or disconnecting the main cable it monitors.
Characteristic:
  • Safety lock buckle
  • Easy installation
  • Cable output
  • ⌀36 mm sensing aperture for non-contact measurement
Technical index:
  • Mounting type: Free hanging (In-Line)
  • Material of core: Laminated silicon steel
  • Applicable standards: IEC 61869-2
  • Operating temperature: -25℃ ~ +60℃
  • Storage temperature: -30℃ ~ +90℃
  • Frequency range: 50Hz-60Hz
  • Dielectric strength: Input (bare conductor)/Output AC 800V/1min 50HzOutput/Housing AC 3.5KV/1min 50Hz
Applications:
Product Details
Technical index
Core TypeSplit-Core
Core materialLaminated silicon steel
Window DiameterΦ36mm
Rated Input100A-600A
Output TypeAC
Rated Output50mA, 0.1A, 0.333V, 1V, 3V, 5V
Accuracy0.2%, 0.5%, 1%
Dielectric StrengthAC 3.5KV/1min 50Hz (housing to output)
Frequency Range50Hz - 60Hz